Oncology

19 Sep 2023

3348
(444 votes)

Kanseri Tedavi Etmek İçin Dendritik Hücre Aşısı: Cerrahi Yok. Radyasyon Yok. Saç Dökülmesi Yok.

Sağlıklı insanların vücudunda dahi günlük yaklaşık 6.000 kanser hücresinin ortaya çıkması önerilmektedir. Ancak, kanser herkese yaklaşmaz çünkü bağışıklık sistemimiz kanser hücrelerini saldırır.

2011 yılında Ralph Steinman, insan vücudundaki dendritik hücrelerin iyileştirici gücünü ortaya çıkardığı için Nobel Ödülü kazandı. Dendritik hücre tedavisi (DCV), malign hücrelere karşı koymak için organizmanın kaynaklarını kullanan kanserle mücadeledeki devrim niteliğindeki yöntemlerden biri olarak bilinir.

Basitçe söylemek gerekirse, dendritik hücreler, hastalığın nerede gizlendiğini ve nasıl saldırılacağını bağışıklık sisteminize işaret edenlerdir.

Deneysel Çalışmalara Dayalı Dendritik Hücre Aşılarıyla Tedavi Edilebilecek Kanser Türleri Listesi

Deneysel çalışmalar, glioblastoma gibi kanserler için dendritik hücre aşısının yanı sıra miyelom, melanom vb. gibi diğer kanser türlerinde etkili olduğunu göstermektedir. Meme kanseri için dendritik hücre aşısı arıyorsanız, bu sizin için de işe yarayabilir.

Dendritik hücre aşısının terapötik çözümler sunduğu kanser türleri listesi şöyledir:

 • meme kanseri
 • beyin kanseri
 • mide kanseri
 • rahim kanseri
 • kolon kanseri
 • melanom
 • böbrek kanseri
 • karaciğer kanseri
 • sarkom
 • vb.

Tepki oranları her kanser türü için farklıdır, ancak ortalama tepki oranı %10-15'tir. Kolorektal karsinoma için bir yıllık sağkalım oranları sadece dendritik kanser aşısı hastaları için %58,1 iken, dendritik hücre tedavisini kemoterapi ile birleştiren hastaların sağkalım oranı %76,5'tir. Bu gerçek, tedavinize daha etkili bir şekilde mücadele etmek için bütünsel bir yaklaşım alabileceğinizi ve birleşik bir tedavi reçete edebileceğinizi kabul eder.

Yan etkiler konusunda endişeli olabilirsiniz. Çoğu hasta yan etkisi olmadığını rapor ederken, azınlık hafif artmış vücut sıcaklığına maruz kaldıklarını ancak bu durumun uzun sürmediğini söylüyor.

Ayrıca DCV'nin kanserin agresifliğini sınırlayabileceğini gösteren güçlü bilimsel kanıtlar da vardır.

İstatistiksel Olarak, Dendritik Hücre Tedavisi (DCV), Tanı Konulduktan Sonra Kansere Karşı Dördüncü Tedavidir

Geleneksel olarak, bir kişiye kanser teşhisi konulduğunda, standart cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi standart bakım prosedürleri uygulanır. Bazen işe yarar, bazen ise yaramaz. Bu üç geleneksel yöntem az etkili olduğunda, çoğu hasta dendritik hücre aşısına başvurur. İşte bu nedenle ona "dördüncü tedavi" denir.

Dendritik Hücre Aşısını (DCV) Geleneksel Tedavilerle Birleştirerek Sağkalım Oranlarını Artırın

Mevcut kanser tedavileri, birbirini destekleyen ve güçlendiren prosedürlerle bütün bir resim oluşturur. Kansere karşı mücadele uzun bir yolculuktur ve geleneksel kanser tedavisini dendritik hücre aşısıyla birleştirmenin birden fazla yolunu sunar. Bu, bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için zaman kazanmanıza olanak tanır.

Tümörün radyasyon veya cerrahi müdahalesinden sonra dendritik hücre enjeksiyonları, bağışıklık sisteminizin geriye kalan kanser hücrelerini ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Letonya Kliniğinde 10 Gün Süren Aşı Hazırlama ve Hücrelerin Kanserle Savaşmasını "Öğretme" Tedavisi

Dendritik hücre aşısı bir panacea değildir. Ancak seçeneklerinizi bilmek, iyileşme şansınızı artırır. Dendritik hücre aşılarını nasıl uygulayacağınıza ve hangi tedavi planını seçeceğinize dair birkaç yol olabilir.

Şu anda dendritik hücre aşısı, İsveç, Norveç ve Polonya'ya yakın bir Avrupa ülkesi olan Letonya'daki bir klinikte sunulmaktadır.

Dendritik hücre aşısı hazırlama, kanınızdan kanser hücrelerinin küçük bir bölümünün çıkarılması veya izole edilmesi ve özgün kanser hücrelerinizi tespit etmeleri için kök hücrelere "öğretme" işlemine dayanmaktadır.

İşlem tam olarak 10 ila 20 gün sürer ve aşağıdaki gibi görünür:

1. Tedavi için kliniğe geldiğinizde, doktorlar kan ve kanser hücrelerinizden örnekler alır.

2. Uzmanlar kanınızdan kök hücreleri çıkarır ve özgün kanser hücrelerinizi tespit etmeleri için programlarlar.

3. Ardından dendritik kanser aşısı, kanser hücrelerinizi gidermek için tasarlanır. Bazı klinikler, özel durumunuzun özelliklerini göz ardı ederek standart hazır aşı enjekte eder ve bu da ikinci sınıf sonuçlara yol açabilir.

4. Vücudunuzun koruyucu güçlerini kanser hücreleriyle mücadele etmek için uyandıran enjeksiyonları alırsınız.

Gelmeden önce aşağıdaki testleri vermeniz istenecektir:

 • HIV 1 ve 2 (p24 Ag)
 • Sifiliz TPHA
 • Sifiliz RPR
 • Hepatit B antijeni (HBsAg)
 • Hepatit B çekirdek antikoru (HBcor)
 • Hepatit B antikoru (HBs)
 • Hepatit C antikoru (HCV)
 • Genel kan testi

Dosyaların çoğu zaman alması gereken bir süresi vardır, bu yüzden onları ne kadar çabuk toplarsanız, yanıtı o kadar hızlı alırsınız.

Genellikle 3 onkologdan oluşan ekibimizin vakayı değerlendirmesi ve tıbbi sonuçlarını size iletmeleri 2-3 iş günü sürer.

Sorularınız varsa, aşağıdaki düğmeye basın. Yöneticimiz, size mümkün olan en kısa sürede 24 saat içinde ulaşacaktır.

Tedavi Maliyet Tahminleri ve Klinikteki İngilizce Konuşan Personelden Beklenenler

Dendritik hücre tedavisi için uygun olduğunuzda, İngilizce konuşan sürücümüz sizi Riga Uluslararası Havaalanı'nda karşılayacak ve sizi kliniğe götürecektir. Tedavi süresi, aşağıdakileri içeren 17 gün sürer:

 • Sizin için dendritik hücre aşısı üretimi için gereken tam kan testi ve immünolojik testler
 • Günlük onkologlar, immünolog ve diğer uzmanlarla danışmanlıklar
 • Tedavi sürecinizi hızlandırmak için bireysel bir beslenme planı
 • Aşının 3 enjeksiyonu ve uygun koşullarda 1 aylık saklama

Yukarıda bahsedilen hizmetler, doktorların bir yıl boyunca takip etmesi dahil olmak üzere yaklaşık 14.000 € ($15.500) tutarında bir maliyeti kapsar. Doktorların izleme süresi üretilen aşı sayısına bağlı olarak değişir. Tedavi yerinde sona erdiğinde, uzaktaki tedavi başlar: kliniğin başarıları koruma altına almak için doktor kontrolünde 3 aylık bir tedavi planı verilecektir.

Tedavi yerinde sona erdiğinde, uzaktaki tedavi başlar: kliniğin başarıları koruma altına almak için doktor kontrolünde 3 aylık bir tedavi planı verilecektir.

İlk birleşik tedavinizi aldıktan sonra, klinikte düzenli bir kontrol yapılana kadar takip edeceğiniz planı alırsınız.

Amber Life Kanser Kliniği Amber Life Kanser Kliniği Amber Life Kanser KliniğiAmber Life Kanser KliniğiAmber Life Kanser KliniğiAmber Life Kanser Kliniği
 
 

Etkisiz olan mevcut tedaviniz veya teşhisinizle ilgili istatistikler hakkında hala sorularınız varsa veya tıbbi dosyalarınızı nereye göndereceğiniz konusunda sorularınız varsa, lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın ve ilk 24 saat içinde size geri döneceğiz.

Doldurduktan sonra telefon numaranızı ve e-postanızı doğrulamayı unutmayın.

Makalemizi kendi ana dilinde okumayı tercih edenler için doğru yerdesiniz. Herkesin İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmadığını anlıyoruz, bu nedenle dendritik hücre aşısı tedavisi hakkında çevrilmiş içerikleri çeşitli dillerde sunuyoruz:


Referans Listesi

 1. https://www.dovepress.com/chemotherapy-combined-with-dendritic-cell-vaccine-and-cytokine-induced-peer-reviewed-fulltext-article-CMAR#
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6174277/#B24
 3. https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/clinical-trials/intervention/therapeutic-autologous-dendritic-cells
 4. http://cancerres.aacrjournals.org/content/76/12/3496
 5. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2018.02265/full